Vážení členové naší orelské jednoty, milé Orlice a Orlíčata,

znovu po roce nabízím „Bilanci“ naší organizace Orel jednota Uherský Brod za rok 2022.

Po dvou letech různých omezení (vlivem covidové pandemie), byl uplynulý rokem návratu do normálu. Ne vše zůstalo a bude jako dřív. Na začátku roku 2022 byla ještě jistá omezení, která se dotýkala i sportu. I ta však postupně odezněla. Co však přišlo, byla ruská agrese na Ukrajinu a s ní spojená válka. Ta zasáhla (i když nepřímo) i naši organizaci. Vlivem zdražení energií i pohonných hmot došlo také k nárůstu nákladů na naši sportovní činnost. I s tím jsme se museli v roce 2022 vypořádat a obávám se, že v této otázce ještě nevidíme na její konec.

Vrátíme-li se však k naší činnosti, tak i vzhledem k výše popsanému, nezbývá než konstatovat, abychom si vážili toho, že můžeme sportovat ve svobodné zemi. Ne vždy tomu tak bylo. A i samotný Orel je toho důkazem, proto je třeba si vážit svobody.

V hodnocení roku 2022 je řada věcí, které se během kalendářního roku opakují. Naše činnost se od ostatních sportovních organizací odlišuje svou pestrostí. Není to jenom o jednom sportovním odvětví, ale také o všestrannosti. Máme mezi sebou i takové členy, kteří pod hlavičkou naší organizace zvládají současně soupeřit s vrstevníky jak s florbalkou, tak s tenisovou raketou. A pak tu máme akce, které naše orelská jednota pořádá a to od sportovních, až po ty kulturní, jako bylo letošní promítání letního kina.

I v roce 2022 proběhly akce, zápasy a turnaje, které stály za zmínku nebo připomenutí. To vše naleznete v níže přehledu akcí roku 2022, a také ve Výroční zprávě za rok 2022, která bude brzy také ke stažení na našich internetových stránkách.  

Mistry florbalu v Orelské florbalové lize (OFL) se stali naši mladší i starší žáci. Starší žáci k tomu přidali ještě „double“ v podobě vítězství v soutěži Českého florbalu.  Medaili získala všechna 4 naše družstva, která se probojovala do finálových turnajů Orelské ligy.

Tradičně k naší každoročně největší akci patří cyklopouť. Ta v roce 2022 vedla z  Tetína u Berouna přes Severozápadní Čechy s krátkým výjezdem do Polska i Německa. Reportáž, kdy 134 účastníků putuje od místa k místu, si můžete přečíst na internetových stránkách www.cyklopoute.cz .

Na začátku června jsme uspořádali na Orláku Den pro rodinu spoluorganizovaný s několika dalšími „spřátelenými spolky“ a ŘK farností Uherský Brod. Akce se velmi zdařila s bohatým kulturním i sportovním vyžitím.

Opomenout nesmíme ani náš již tradiční příměstský sportovní tábor (15.-19.08.2022) , který byl letos změřený na florbal a tenis. Mladí sportovci mohli znovu využít zázemí celého Orelského stadionu i v blízkosti nově vybudovaný venkovní bazén.

Děkuji všem našim dalším sponzorům, kteří přispěli jak finančně, tak materiálně. A velké díky patří také všem obětavým organizátorům našich akcí a především trenérům, rodičům a samotným členům – hráčům a hráčkám.

I v roce 2022 jsme veřejnosti nabízeli ke sportovnímu vyžití jednotlivá sportoviště na našem Orelském stadionu. Nutno přiznat, že shánět finančním prostředky na tzv. Provoz a údržbu je rok od roku obtížnější. A to jak po materiální, technické i personální stránce. A když už se finance na údržbu seženou, tak obdržíme rozhodnutí v předvečer vánočních svátků. Těžko se pak plánují nějaké opravy, které budou naše (rodinné) sportoviště zvelebovat. Bez finančních prostředků by to však nebylo možné. Žádné sportoviště si svou činností na sebe totiž úplně nevydělá.

V roce 2022 jsme rovněž dosáhli na řadu dotačních titulů – z Města Uherský Brod, Národní sportovní agentury (NSA) – program MŮJ KLUB a program Provoz a Údržba, Zlínského kraje, či Ústředí Orla.

Všechny informace o naší činnosti naleznete na našich internetových stránkách www.orelub.cz, a také na facebooku Orla i našich oddílů.

Naše orelská jednota v Uherském Brodě chce trvale přispívat ke kvalitnímu sportování jak našich členů, tak široké veřejnosti  města Uherský Brod!

S naším pozdravem „Zdař Bůh“ – Dávejme sportu smysl.

Ing. Štěpán Janík, starosta, Orel jednota Uherský Brod

K samotné činnosti v roce 2022:

V uherskobrodské jednotě Orla vykonávaly v roce 2022 pravidelnou sportovní činnost tyto oddíly: FLORBAL, TENISOVÁ ŠKOLA, FOTBAL a CYKLOTURISTIKA.

Naším největším oddílem je stále FLORBAL, který i v roce 2022 zaznamenal řadu úspěchů podpořených spoustou utkání v soutěžích Českého florbalu (ČF), tak i v Orelské florbalové lize (OFL). Součet všech utkání v roce 2022 dosahuje čísla takřka 250. Jednotlivé statistiky je možné nalézt na internetu na adrese ČF: www.ceskyflorbal.cz a OFL www.orel.cz/nofl.

Dvanáctým rokem pokračovala činnost TENISOVÉ ŠKOLY.  Desátým rokem pak hrála naše družstva starší žactvo a dorost rovněž zápasy v rámci soutěže Jihomoravského tenisového svazu. 

Třetím oddílem je FOTBAL. Všechna naše 4 družstva – mladší a starší přípravka, mladší a starší žáci, hrála v roce 2022 zápasy okresní soutěže Fotbalové Asociace (FAČR).  Výsledky a tabulky jsou na internetových stránkách Okresního fotbalového svazu Uherského Hradiště www.ofsuh.cz

Dalším oddílem je CYKLOTURISTICKÝ ODDÍL. Od 29. července do 7. srpna 2022 jsme uspořádali 18. ročník cyklopoutě, který vedl Severozápadními Čechy.  134 účastníků, postupně zdolalo na kolech v 8 etapách 600 km dlouhou trasu:  TETÍN u Berouna (start) – Smečno – Roudnice nad Labem – Bohosudov (Krupka) – Horní Police – Jiříkov-Filipov – Raspenava – Jilemnice – Hradec Králové (cíl).  Více také na www.cyklopoute.cz .

Počet oddílů/družstev – Orel  jednota  Uherský Brod k  31.12.2022:

Počet oddílů: 3 Počet družstev celkem: 16

3 oddíly:

 1. FLORBAL (11 družstev)
 2. FOTBAL (3 družstva)
 3. TENIS (2 družstva)

Ad 1) FLORBAL

Český florbal:  6 družstev (https://www.ceskyflorbal.cz/)

 1. Přípravka – Zlínská liga
 2. Elévky –  Zlínská liga přípravek
 3. Elévové – Zlínská liga
 4. Mladší žáci – Zlínská liga
 5. Starší žáci – Zlínský přebor
 6. Muži – Zlínská liga

Orelská florbalová liga: 5 družstev (https://orelskafl.cz/)

 1. Elévové – divize Východ
 2. Mladší žáci – divize Východ
 3. Starší žáci – divize Východ
 4. Junioři – divize Východ
 5. Ženy – divize ČR

Ad 2) FOTBAL

Fotbalová asociace ČR: 3 družstva (https://www.ofsuh.cz/)

 1. Mladší přípravka – Okresní soutěž – přebor
 2. Starší přípravka – Okresní soutěž – přebor
 3.  Žáci (společně mladší a starší) – Okresní soutěž – přebor

Ad 3) Tenis

Český tenisový svaz: 2 družstva (http://jts.cztenis.cz/)

 1. Starší žactvo – soutěž Jihomoravská oblast
 2. Dorostenci – soutěž Jihomoravská oblast

Zpráva o činnosti  – výčet nejdůležitějších akcí roce 2022 v časové posloupnosti.

LEDENÚNOR

Od nového roku probíhaly pravidelné soutěže ve florbalu v soutěžích Českého florbalu (ČF) a v Orelské florbalové lize (OFL).

BŘEZEN

04.03. proběhla v nových prostorech Víceúčelového komunitního centra Charity Uherském Brodě členská schůze naší orelské jednoty.

19.03. se konal v orlovně ve Slavičíně župní sjezd za účasti delegátů z naší jednoty.

DUBEN

04.04. Florbaloví mladší žáci Orla Uherský Brod usedli (po dvouleté covidové pauze) na trůn pro šampiona Orelské florbalové ligy pro sezónu 2021/2022! Finálovým turnajem, který se hrál ve Sportovní hale v Bánově, prošli jako nůž máslem. Na konto připsali šest výher při skóre 30:10 a naprosto zaslouženě zvedli nad hlavu putovní trofej. Brány finále odemkla nejlepší osmička týmů ze tří základních divizí. Pořádající uherskobrodští Orli s přehledem ovládli divizi Východ, když ze dvanácti zápasů jen dvakrát odešli poraženi a to ještě v době, kdy polovina týmu „bojovala“ s covidem.  Společně s nimi postoupily do finálového klání druhé Koryčany, které doplnily brněnský tým ze Šlapanic, Husovic, Bohunice, dále Rosice, Ivančice a Boskovice. Svěřenci kouče Jaroslava Hály si cestičku za titulem vydláždili už v základní skupině, ve které porazili Koryčany (5:1), Šlapanice (5:1) i Husovice (8:4) a pasovali se na největšího kandidáta na titul. A v play-off roli potvrdili, když je už nikdo nezastavil. Ve čtvrtfinále a semifinále dokonce udrželi čisté konto – Bohunice 6:0 a Šlapanice 3:0. Finálovou bitvu s Boskovicemi rozjeli lépe domácí, vedli 2:0, ale soupeř z kraje druhé půle srovnal krok. „To však Broďany nezlomilo, ještě přidali v útočných výpadech a zaslouženě vyhráli 6:4,“ uvedl ředitel soutěže Michal Možný.  Broďané brali ocenění i mezi individuálními trofejemi. Nejlepším obráncem byl vyhlášený uherskobrodský bek Tomáš Doležálek. Komentář trenéra Jaroslava Hály: Vítězství v Orelské lize je odměnou za celoroční snažení. Odehráli jsme bezpočet turnajů a zápasů, a to jak v soutěži Zlínské ligy, kde jsme patřili k těm lepším týmům celé soutěže, tak v Orelské lize (OFL). Občas nám někdo vypadnul ze sestavy, což bylo znát zejména v úvodních turnajích sezóny. Na „domácí“ finálový turnaj OFL se však všichni dali dohromady a mnohdy jsem měl více možností koho poslat do hry. Vítězství je tedy zásluhou celého týmu. Nakonec se projevili i opravdoví lídři sestavy, kterými určitě byli obránce Tom Doležálek a v brance výborně chytající Ondra Dolan. Sestava Orel Uherský Brod: Brankář: Ondřej Dolan – Filip Suchánek, Martin Mahdal, Viktor Večeřa, Marián Mojžíš, Martin Hložek, Timon Hruboš, Tomáš Doležálek, Kevin Gaňa, Karolína Novosadová, Eliška Horáková, Ondřej Miko, Martin Hořínek, Matěj Rožnovský. Trenér:  Jaroslav Hála.

30.04. se v Nivnici konal za účasti několika našich členů  – Memoriál Ludmily Kachníkové – Orelské župní atletické závody.

30.04 Osm nejlepších družstev se utkalo v sobotu 30. dubna 2022 ve zbrusu nové sportovní hale v Kuřimi na finálovém turnaji Orelské ligy o mistrovský titul ve starších žácích. Skupinu A ovládl Uherský Brod, který vyhrál všechny tři zápasy a připsal si 9 bodů a jasné skóre 12:3. Broďané nejprve udolali s čistým kontem jak Šlapanice 4:0, tak Rájec – Jestřebí 2:0. Až v závěrečném duelu s Ivančicemi museli otáčet nepříznivé skóre  0:2 na konečných 6:3. Právě tento obrat nastartoval uherskobrodské Orly k lepším výkonům do vyřazovacích bojů. Ty odstartovaly mnohými překvapujícími výsledky, kdy odpadával jeden favorit za druhým. To se však netýkalo Broďanů. Ti překvapení nedopustili a s přehledem přejeli SK Snipers Slavičín 10:0. V semifinále si přesvědčivě poradili také s brněnskými Řečkovicemi 6:1 a postoupili do finále. V něm nejprve inkasovali úvodní branku, aby si však sérií několika povedených akcí, které skončili gólem v soupeřově síti, dokráčeli pro zisk mistrovského titulu.  Nejlepším obráncem byl vyhlášen obránce brodských Orlů Filip Hegr. Spolu s vítězstvím v Orelské lize se Hegrovi a spol. podařilo dosáhnout také na titul ve Zlínském přeboru ČF. Kde za sebou v tabulce nechali Zlín, Kroměříž, Hluk, Bystřici pod Hostýnem, Valašské Meziříčí, Slušovice i Holešov. Svěřenci trenérů Gabriela a Hadravy tak dokázali vyhrát obě soutěže – ve kterých startovali v sezóně 2021/2022 – a získat tak  „double“. Sestava FbC Orel Uherský Brod: Brankář: Vojtěch Pavelka – Filip Hegr (kapitán), Filip Štarha, Matěj Maslaňák, David Šmíd, Patrik Kouřil, Štěpán Hadrava, Adam Staš, Vojtěch Toral, Tomáš Doležálek, Zdeněk Jurásek, Antonín Tvrdoň. Trenéři: Petr Gabriel, Václav Hadrava a Jaroslav Šmíd.  Komentář trenéra Petra Gabriela: Je to velký úspěch zvláště v době, kdy se ze začátku sezóny ani pořádně nevědělo, zda nedopadne tato sezóna, stejně jako ty dvě předchozí, které zůstaly vlivem pandemie nedohrány. V týmu jsme měli na každém postu hráče, kteří dokázali rozhodnout zápasy, což se potvrdilo i v nejdůležitějším turnaji sezóny.  Když spočítám, že jsme v obou soutěžích (ČF i OFL) z 37 utkání pouze ve třech případech odešli poražení, a to mnohdy spíše virem než samotnými soupeři. Naše výkony rostly zápas od zápasu. Zisk obou titulů je pak zaslouženým vyústěním celé sezóny. Děkuji všem hráčům za skvělou reprezentaci našeho klubu.

KVĚTEN

15.05. se členové uherskobrodského Orla zúčastnili Běhu za paměť národa, který má za cíl připomínat osudy nespravedlivě odsouzených politických vězňů komunistického režimu. Výzvu v podobě běhu na 10 km přijali Petr, Adam a Davídek Blahovi a běh za všechny, kteří to nevzdali a úspěšně dokončili. Adam Blaha doběhl v čase 0:45:35 v celkovém pořadí třetí a ve své kategorii vystoupal na první místo. Tento běh může být inspirací i pro další běžce, kterým není lhostejná naše minulost.

ČERVEN

04.06. se na Orláku konal Den pro rodinu spoluorganizovaný několika spolky – Spolkem rodičů a přátel Katolické základní školy, ŘK farností Uherský Brod, Centrem pro rodinu a Orlem Uherský Brod. Na programu bylo vystoupení souboru Holúbek, soutěž fotbalových dovedností, koloběžkové závody a hry pro děti i celou rodinu. Soutěž ve Fotbalových dovednostech ovládli bratři Bulejkovi. Lukáš zvítězil v mladší a Petr ve starší kategorii. V soutěži dívek byla nejlepší naše bývalá hráčka Klára Dubská.

11.06. naše fotbalová přípravka získala na turnaji Bílokarpatských slavností 2022 v Uherském Brodě bronzové medaile. Ani jednou jsme na turnaji mladších přípravek neprohráli a v zápase o 3. místo jsme na penalty porazili Slavičín. 

ČERVENEC / SRPEN

04.07. se v rámci cyrilometodějských slavností na Velehradě opět soutěžilo ve Fotbalových dovednostech. Ty zcela ovládli fotbalisté Orla Uherského Brodu. V obou chlapeckých kategoriích zvítězili bratři Bulejkovi. V kategorii starších žáků (U14) zvítězil Petr Bulejko a pro změnu kategorii mladších žáků (U10) ovládnul jeho bratr Lukáš Bulejko. Patronem akce byl a po několikáté také dohlížel na mladé sportovce fotbalový internacionál Antonín Panenka.

29.07.– 07.08. proběhl 18. ročník Cyklopouti  Severozápadními Čechy.

06.08. proběhlo na Orláku od 21 hodinhistoricky první promítání letního kina a to ve spolupráci s DK Uherský Brod v rámci Brodského kulturního léta 2022. Promítal se film pro děti Příšerákovi 2. I přes chladnější večer si na Orlák našlo cestu  přes 150 dětí s rodiči.

15.–19.08. Předposlední prázdninový týden se již tradičně konal na Orláku 7. ročník sportovní příměstský tábor. Sportovní příměstský tábor se stal nedílnou součástí závěru prázdnin. V tomto roce se sešlo 35 dětí ve věku 5-12 let, které vedl zkušený tým trenérů florbalu a tenisu. Letos jsme si na chladné počasí opravdu nemohli stěžovat, a proto byl program tréninků florbalu, tenisu a olympijské všestrannosti obohacen o několik návštěv nového letního koupaliště CPA Delfín v Uherském Brodě.
A v neposlední řadě proběhl rovněž cyklovýlet na atletický ovál do Nivnice. Na závěr tábora proběhlo vyhodnocení nejlepších sportovců. Každé z dětí si odneslo na památku, kromě nezměrného množství zážitků, také diplom. Děkujeme všem organizátorům za zdárný průběh tábora, rodičům za jejich aktivní přístup a výpomoc a těšíme se opět za rok.

20.08. se na Orláku od 20:30 hodin opět promítalo letní kino – český film Ať žijí duchové.

21.08.  proběhla Svatém Hostýně za účasti našich členů tradiční Orelská pouť.

SPREN /  ZÁŘÍ /

V srpnu odstartovaly soutěže ve fotbalu (FAČR), koncem září i florbalu (Český florbal a Orelská florbalová liga).  A konečně bez žádných epidemiologických omezí!

03.09. se od 20 hodin promítala na Orláku v rámci letního kina komedie Vyšehrad fylm.

10.09. se od 20 hodin promítalo na Orláku letní kino v podobě dokumentu s názvem: Příběh obyčejného kluka – JAN KOLLER.

ŘÍJEN

27. – 30.10. o prodlouženém víkendu se v Uherském Brodě konala After párty – setkání účastníků cyklopoutí. V bohatém programu se konal pěší výlet na nejvyšší vrchol Bílých Karpat Velkou Javorinu. Došlo rovněž na promítání fotek a videí z cyklopoutí. Cyklopoutníci měli také možnost navštívit uherskobrodské planetárium s přednáškou. Mimořádnou událostí byla sobotní účast na oslavách 750 let od povýšení města Uherský Brod na město Královské 👑králem Přemyslem Otakarem II.

LISTOPAD

12.11. a 13.11. po 2 letech „covidové“ odmlky jsme uspořádali v tělocvičně gymnázia UB Memoriál Antonína Hrubého – halový turnaj žáků, mladších a starších přípravek. Náš turnaj se stal součástí zimního satelitního turnaje Hasteko cup, kdy se v rámci zimy odehraje celkem 5 těchto turnajů (vždy u jiného pořádajícího klubu). Našim týmům přípravek se turnaj velmi povedl a obsadili jsme v kategorii mladší přípravky 3. místo a v kategorii starší přípravky 2. Místo. Tým žáků získával cenné zkušenosti a obsadil 5. místo.  

PROSINEC

03.12. Mikuláš na florbale – turnaj přípravky (Zlínské ligy Českého florbalu 3+1) navštívila vzácná návštěva – svatý Mikuláš, který ocenil výborné výkony obou našich týmů, jak chlapců, tak děvčat, a přinesl jim něco dobrého i užitečného.

28.12. tradičně poslední akci roku (2022) byl 18. ročník Vánočního florbalového turnaje O pohár starosty Orla, jehož historie sahá až do roku 2003. Vítězem turnaje, který se hrál v tělocvičně ZŠ Na Výsluní, se stal Vyškov. Na místě druhém skončili žáci domácího Orla. Osmička týmů v kategorii mladších žáků mezi sebou zápolila hracím systém –  každý s každým.  Turnaj nabídnul porci celkem 28 zápasů. Žádný z týmů tak neprošel turnajem bez ztráty bodů. Nejlepším brankářem byl vyhodnocen náš Ondřej Dolan. Až úplně poslední pokus (z 8 soutěžících) pak rozhodl o vítězi dovednostní soutěže „O nejrychlejší střelu turnaje“. Vítězná rána měřila 104  km/h.

.

Kategorie: OrelOstatní