Sto dvacet cyklistů z Čech, Moravy a Slezka putuje v těchto dnech krajinou a poutními místy českého severozápadu.
Na trasu dlouhou 550 kilometrů, rozdělenou do osmi etap, se vypravili v deštivém počasí minulou sobotu. Začali tentokrát tam, kde v závěru loňského 17. ročníku skončili: v Tetíně nedaleko Berouna, v obci spjaté s mučednickou smrtí sv. Ludmily. „Setkává se tu parta přátel, které nespojuje jenom cyklistika, ale hlavně pouť jako duchovní cesta.“ říká poutník Josef Daněk, který si své kolo přivezl Brna-Lesné. Poutníci denně urazí desítky kilometrů a k tomu nocují ve sparťanských podmínkách sportovních hal, školních tříd a farních sálů. „Chci objevovat. Místa, sebe, druhé lidi, ale také Boha. Kolo dává možnost hodiny šlapat a být sám. Ale zároveň jsou kolem vás skvělí lidé, s nimiž si můžete povídat a prožít hezké chvíle“ popisuje zanícené Jan Pečiva, jeden z matadorů této pouti, kterou pořádá Orel Uherský Brod.
Díky přítomnosti čtyř kněží slaví poutníci denně mši svatou. Stravu, logistiku a zdravotní a servisní doprovod zajišťuje produkční tým v čele s Petrem Gabrielem. „Letos chceme dát poutníkům poznat i zapadlé končiny republiky a nábožensky specifické pohraničí severozápadu Čech,“ vysvětluje. Trasu i cíle jednotlivých etap vybrali organizátoři tak, aby šlo o poutní místa i lokality spjaté s národními dějinami.
Vyšlápnou si na bájnou horu Říp, navštíví Roudnici nad Labem. Řeka je pak zavede do Ústeckého kraje, do Bohosudova, kde komunisté zřídili internační klášter řeholníků. „Velmi se těšíme na mši svatou do Horní Police. Je to barokní perla, která prošla obrovskou opravou,“ přibližuje cestu Petr Gabriel.
Vrcholem cyklopouti má být mše svatá v poutní bazilice ve Filipově-Jiříkově, na kterou navazuje etapa ze Šluknovského do Frýdlantského výběžku přes německé i polské území – do Hejnic a Raspenavy. Závěr pouti pak zavede cyklisty do Hradce Králové, kde pouť skončí v neděli 7. Srpna, krátce před zahájením Celostátního setkání mládeže, kam se někteří také chystají.
Dva poutníci jedou letos na netradičních lehokolech, dvacet jich jede s výpomocí elektřiny. Nejstaršímu účastníkovi je 78 let a nejmladšímu třináct. Během předchozích ročníků vzniklo mezi účastníky pouti celkem devět manželství. Dva snoubenecké páry plánují svatbu jen pár dnů po skončení letošní cyklopouti.
Pořadatelská organizace Orel letos v červnu oslavila sto let od svého prvního celostátního sletu. Při této příležitosti připravuje nakladatelství Cesta v Brně vydání knihy, ve které přiblíží historii Orla archivář této křesťanské sportovní organizace Božetěch Kostelka. Kniha vyjde už na podzim a jejím autorem bývalý dlouholetý redaktor Katolického týdeníku Václav Štaub.
Pro Katolický týdeník Jiří Macháně